All for Joomla All for Webmasters

Пъпната връв e анатомичната връв, която свързва бебето и плацентата. Пъпната връв е жизнено важна за развитието на плода, защото чрез нея той се свързва с майката. От емоционална гледна точка пъпната връв има значение за бъдещето на малкия човек.

Какво се случва с пъпната връв след раждането на бебето?
                             
Веднага след раждането пъпната връв се прерязва от лекарите. Последни медицински проучвания сочат, че е много по-добре да се изчака 5-10 минути преди да се среже, защото това дава задоволително количество желязо през първите месеци в живота на малкия човек.
                               
След отрязване на пъпната връв остатъка от нея се завързва точно до коремчето на бебето. Лекарите поставят стерилна превръзка, така че да не се замърси и да може мястото да диша, за да изсъхнат остатъците от пъпната връв. Най-много до седмица пъпната връв изсъхва и пада. Тогава на мястото остава раничка, която трябва внимателно да се поддържа до пълното оформяне на пъпчето на бебето. Възможно е лекарите да изпишат специален разтвор или мехлем, който да помогне за по-бързото и безопасно зарастване.
                               
До около месец (може и по-малко) раничката зараства напълно и бебето има нормално оформено пъпче. През това време мястото трябва да се наблюдава внимателно и да се слушат съветите на лекарите. Първите десет дни след раждането не мокрете мястото. Лекото кървене и отделянето на секрет в началото са напълно нормални. Това обаче не бива да е съпроводено с подуване и силно зачервяване. Редовните консултации с лекар ще ви помогнат да избегнете опасността от инфекция.
                        
Пъпна връв и стволови клетки
                          
Стволовите клетки са родоначални клетки, които могат да се превърнат във всякакъв вид клетка от човешкото тяло и имат способността да стимулират образуването на други видове клетки. Стволовите клетки помагат за успешното лечение на анемия, злокачествени и други заболявания. Съвременната медицина е установила, че те се намират в костния мозък и в кръвта от пъпната връв, която се отделя при самото раждане. По този начин родителите успешно лекуват децата си, като при раждане на второ дете се вземат стволови клетки от пъпната връв на новороденото братче или сестриче.
                        
Съвременната практика позволява замразяването на стволови клетки от пъпната връв на бебето, които за в бъдеще може да се окажат жизнено важни за него. По света тази практика е особено популярна и постепенно навлиза у нас. Много млади родители обаче не са достатъчно осведомени за тази нова практика и не се възползват от възможността да замразят стволови клетки от пъпната връв на новороденото. Друга сериозна пречка е цената на тази услуга.                  
                                                 
Пъпната връв на бебето в народната традиция
                                                  
В някои култури пъпната връв има сакрална стойност за хората. Тя е път към душата, символизира неразривната връзка между майката и детето. Много алтернативни лечители определят пъпа на човек като енергиен път, където се концентрира силата на душата.
                                                     
Традиционното поставяне на пъпната връв на определено място се свързва с това какво ще стане детето като порасне. Вярва се, че където бъде поставена пъпната връв това ще е стихията на детето. Ако поставите пъпната връв в университет, училище или в книга, значи детето ще стане ученолюбиво. Ако я оставите в телевизия или редакция на списание, ще стане журналист. Ако я оставите на стадион или спортна площадка, то ще стане спортист. Вярва се, че детето ще изпитва вътрешно влечение към мястото, където е оставена пъпната връв.
                                         
Много родители избират да пропътуват дълги разстояния, за да поставят пъпната връв на детето си на някое специално място, като например просперираща държава или внушителна институция. Други я запазват за спомен и предпочитат когато детето им порасне, то само да избере какво да прави с нея.

 

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.