All for Joomla All for Webmasters
Имунитетът – кога, как и защо наистина да го укрепваме?Как може имунната ни система да бъде укрепвана?Имунитетът е необходим на човешкия организъм,

за да се противопоставя както на различните бактерии, вируси, гъбички (т.е. на външни атаки), така и за противопоставяне на злокачественото “прераждане” на собствени клетки.
Например присаденият орган се оказва едно силно агресивно нахлуване в организма на човека и затова след трансплантацията трябва да се приемат препарати, потискащи имунната защита.
Как работи имунната система
Когато в организма са появи чужд агент, той се задържа от клетките – макрофаги., които разпознават неговите антигени – молекули, специфични за конкретния вид “неприятел”. Получената информация се насочва в “база данни”, която се запазва от Т-хелперите – разновидност на лимфоцитите. Те снабдяват с тази информация други видове лимфоцити, които на свой ред намират и унищожават “престъпника”.
Слабото звено
Обикновено когато се говори за намаляване на имунитета, се подразбира отслабване на общия имунен отговор (производството на “информационни” вещества, клетъчни реакции и продукция на антителата) на нахлуването на вредни микроорганизми (най-често възбудители на простудни заболявания).
За влошаването на имунитета способстват също различните заболявания на кожата (стрептодермия, фурункулеза, импетиго) и честите настинки (5-6 и повече пъти годишно). Но това не означава, че при наличието на хрема, продължаваща една седмица, трябва с шепи да се приемат имуностимулатори.
Стимулирането на имунитета е предмет на сериозна дискусия в медицинските среди. Най-често този термин се прилага за описание на поддържането на имунитета в постоянно “състояние на повишена готовност” към нахлуването на различните микроби, така че по-правилно е да се говори за имуномодулация. Такъв ефект притежават например някои хормони – женските полови - соматотропин (хормонът на растежа), пролактин и други, но те не трябва да се прилагат с цел имуностимулиране.
За съжаление засега практически не съществуват препарати, способни да “укрепят имунитета въобще”, но може той да се засили срещу конкретни инфекции – с тази цел се правят ваксини. С конкретната инфекция можем да се преборим и вкарвайки в организма готови антитела.
Всеки човек трябва да е наясно със следните препоръки, които помагат за поддържането на имунитета на нормално ниво:
1. Не пренебрегвайте ваксините. Този съвет се отнася пред всичко за хората, заминаващи за екзотични страни и за родителите, които искат да предпазят децата си от многото инфекции.
2. Погрижете се за пълноценното си хранене. Трябва да приемате, достатъчно хранителни вещества, витамини и микроелементи. Имунната система е много чувствителна към техния недостиг и липсата на баланс между тях. Например по време на пролетната астения (упадък на силите), когато организмът е отслабен от студа, късия ден и недостига на витамини в храната, включете в менюто си поливитаминни препарати с микроелементи.
3. Осигурете си нормален нощен отдих – дори инцидентното недоспиване временно отслабва имунитета.
4. Научете се да се съпротивлявате на психологическото натоварване и стреса, тъй като те водят до намаляване на съпротивителните сили на организма. Усвоете методиката на някаква релаксация (йога, дихателна гимнастика и т.н.).
5. По-често се разхождайте на чист въздух и поддържайте добрата си физическа форма.
6. Лекувайте се своевременно и напълно от различните инфекциозни заболявания.
7. От време на време приемайте тонизиращи препарати – женшен, лимон и други, които ще стимулират имунитета без непредсказуеми последствия.
Не забравяйте, че имунната система е много чувствителна към всичко, свързано с начина на живот. Ако имате подозрения за сериозни нарушения в нея, незабавно потърсете лекарска помощ. Само специфичното лечение ще ви помогне да възстановите конкретното отслабено звено в своя имунитет.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.