All for Joomla All for Webmasters
По какви признаци родителите могат да разберат, че детето има алергия към белтъка на кравето мляко?
Най-големи са проблемите с най-често срещаната алергия към белтъка на кравето мляко и особено през първата година, а и не само - през първите месеци след раждането млякото е единствената храна, след това става основната и продължава да бъде основна и през втората и третата година.
Клиничната картина на хранителната алергия, в частност на алергията към кравето мляко, е много разнообразна. Най-често при нея има кожен симптом - например различни обриви. За родителя е достатъчно да види, че има нещо, и да не мисли, че всеки обрив е свързан с претопляне или че бебетата поначало имат обриви, което не е вярно, или че не се е изчистило от раждането - не знам какво значи това, такъв вариант просто няма. Винаги когато се появи някакъв обрив, трябва да се търси консултация със специалист, който има нужната квалификация, за да може да определи причината. Не трябва да се изчаква - алергичният обрив няма да премине сам, той може временно да затихне, но отново ще се появи, а е крайно нежелателно дълго време детето да бъде оставено без лечение. Алергиите към кравето мляко засягат и храносмилателната система - това може да бъде повръщане, в първите месеци след раждането една от сериозните клинични изяви са силните колики, диария, слуз в изпражненията, за съжаление понякога и кръв.
Всъщност окултни кръвоизливи - малко количество кръв, която не е видима, се срещат почти при 98 на сто от децата с алергия към кравето мляко. Това в никакъв случай не бива да се пренебрегва, защото може да бъде една от причините за развитието на железодефицитна анемия. Симптом може да бъде и запекът, разбира се. В различните възрасти различни клинични изяви са водещи, но най-често има повече от една. Най-тежката изява на алергията е засягането на дихателната система: бронхиолитите, бронхиалната астма и ларинкс астмата - три спешни състояния. Най-рядката форма са отоците, които се получават по китките на ръцете и по стъпалата.

Кога трябва да се потърси лекарска помощ и какъв точно трябва да е специалистът?
Още при първите признаци трябва да се потърси помощ. Най-добре е да бъде висококвалифициран специалист от университетска болница, защото алергията към кравето мляко е едно от заболяванията, при които единственият патогенетичен начин на лечение е диетата, а диетичните млека се изписват от университетска болница. Това не е случайно - диетата е продължителна, минималният срок е 6-7 месеца и само специалист може да прецени колко точно трябва да продължи. Основното, разбира се, е диетичното мляко, но диетата включва още много други неща. Университетските болници в страната са пет (София, Пловдив, Плевен, Варна, Стара Загора) и не е задължително всички пациенти да идват в София.

Каква е процедурата по назначаване на диетата?
Общопрактикуващият лекар (джипито) пише направление N2 3, с което родителят може да отиде в който иска медицински център в страната, но е желателно да бъдат насочени към мястото, където ще бъде направена най-точната диагноза и ще бъде назначено правилното лечение. Сега родителите имат много права, могат да се консултират с много специалисти - важното е да има един, на когото да се доверяват напълно. За някои от заболяванията може да има повече от един правилен начин на лечение. Комбинация от две лечения обаче винаги е грешна. Да, родителите може да чуят повече от едно мнение, но трябва да изберат едно от всички и да го изпълняват стриктно.

Какво се цели с диетата - какъв е ефектът от нея?
Най-общо казано, основните цели на диетата са три.
Първо, наличните антитела, защото алергията е реакция антиген-антитяло, да се изчерпят. Това става в пределите на 2-3 месеца.
Второ, алергията стартира от това, че лигавицата на тънките черва по някаква причина е пропуснала недоразграден белтък да се абсорбира в организма и естествено, той му реагира като на чуждо тяло с антитела. Диетата трябва да бъде достатъчно продължителна, за да може лигавицата на тънките черва да възстанови защитните си функции. Това обикновено изисква повече време.
Трето (постигането на този ефект изисква най-много време), антителата при алергиите се произвеждат от същите клетки, които произвеждат антителата и при имунитета. Но в единия случай те предпазват организма от заболяване, а в другия всъщност е заболяване. Затова образно може да се каже, че алергията е изкривен образ на имунитета. Това, което отнема най-много време, е тези имунокомпетентни клетки да развият толерантност към този белтък и да спрат производството на антитела спрямо него. Когато се внася дори малко количество от алергена, този процес всъщност започва отначало. Родителите трябва да разберат, че място за проба-грешка няма. В интерес на детето е диетата да бъде проведена както трябва, без самоинициативи. Обикновено оплакванията и симптомите изчезват бързо, но това съвсем не означава, че детето вече е излекувано.
Временно се отлагат и част от имунизациите на алергичните деца - така както се отлагат имунизациите на болно дете. Изчаква се да бъде овладяна алергията и след това се правят задължителните имунизации. Всичко трябва да бъде направено в определен оптимален период.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.