All for Joomla All for Webmasters
Рахитът е болест, която се развива у децата при недоимък на витамин D. У възрастни лица този недоимък причинява остеомалация /размекване на костната тъкан/.

Витамин D се образува в кожата при облъчване с ултравиолетови лъчи или се приема с храната. Той увеличава всмукването на калция и фосфора в червата и намалява елиминирането им от организма. Основната причина за недоимък на витамин D е недостатъчно излагане на децата на ултравиолетово облъчване и недостатъчен прием на витамина с храната.

Витамин-D се съдържа най-много в рибеното масло, по-малко - в рибата, черния дроб, яйцата, млечните продукти. При хронични чревни заболявания той не може да се всмуква достатъчно добре.

Недоимъкът на витамин D предизвиква намаляване на съдържанието на калций и фосфор в организма, поради намаленото им всмукване и повишеното им елиминиране. Този недоимък нарушава функциите на различните органи и системи, най-вече на костите, които се деминерализират, стават меки и лесно се деформират. Болестта най-вече започва в кърмаческа възраст, като недоносените деца боледуват по-често, по-тежко и по-продължително. Децата са неспокойни с нарушен сън. Появяват се чести изпотявания. Най-ранните костни изменения се откриват по черепа. Ръбовете на черепните кости в областта на фонтанелите омекват, а затварянето на фонтанелите се забавя. Челните и теменните части на черепа изпъкват силно. Долната челюст изостава с развитието си и захапката става дълбока.

Характерен ранен признак на рахита е и задебеляването на ребрените хрущяли в областта на залавянето им за гръдната кост /стернума/. Те изпъкват под кожата и образуват н.н. рахитична броеница. Поради намалената минерализация ребрата са меки и огъваеми. Гръдният кош се сплесква страничко, в долната част се разширява, а в горната се стеснява. В по-тежки случаи гръдната кост силно изпъква напред. Гръбначният стълб в поясната си част изпъква напред и образува рахитична гърбица, а понякога настъпва и странично изкривяване т.н. рахитична сколиоза. По-късно се установяват деформации на крайниците. Китките и глезените надебеляват. Краката се изкривяват О-образно, по-рядко Х-образно.

Постоянен признак на рахита е отслабването на мускулния тонус и свързващия апарат на ставите. Болните деца са в състояние да извършват движения в голям обем /например, лежейки по гръб те могат да докоснат главата си с крака си и дори да го преметнат зад врата/. Поникването на зъбите закъснява, те често са деформирани и лесно се развалят. Съществува склонност към запек, диспепсия/ пневмония.

Лечението на рахита и остеомалацията се извършва с високи дози витамин D, калциеви препарати и ултравиолетово облъчване. Назначава се подходяща диета с достатъчно съдържание на калций, фосфор, витамини /продукти от млечен произход, яйца, моркови, плодови и зеленчукови пюрета/. Витамин D се прилага в инжекционна форма или в желатинови капсули, както и в течна капелна форма, приемана през устата.


Профилактиката на рахита трябва да започне още преди раждането на бебето. Бременната трябва да прави дълги разходки и да се храни правилно. Тя трябва всеки ден да изяжда достатъчно количество млечни продукти и риба, за да се оформи правилно костната система на бебето. Вече родено, то трябва редовно да получава витамин D, който се препоръчва в профилактични дози от 2-3-седмична възраст. Ако не се появят признаци на рахит, дозата не се променя в течение на цялата първа година от живота на детето. Ако обаче се забележат признаци на рахит, лекарят определя колко витамин D и по каква схема трябва да се взема.

Новороденото още на третата - четвъртата седмица трябва да се извежда навън, на свеж въздух. Важно е достатъчното кърмене, защото кърмата съдържа в правилно съотношение калции и фосфор. В края на първия или втория месец след раждането се дава витамин D самостоятелно или във вид на обогатено мляко. Едновременно се провежда облъчване с ултравиолетови лъчи.


Лечението на това детско заболяване включва комплекс от мерки, сред които масаж и гимнастика, тъй като физическата активност укрепва отслабените от рахита мускули, подобрява кръвообращението и помага за доставянето на витамина в костната тъкан. Детето трябва да се извежда на разходки по всяко време и колкото повече са те, толкова по-добре. Важно е и правилното хранене, богато на витамини, белтъчини и минерални вещества. Плодови сокове и пюрета трябва да се дават от 4 месеца, зеленчукови пюрета - от 5 месеца. От 6-тия месец в менюто се включват извара и жълтък от кокоше яйце. На 7-месец детето трябва да похапва пюре от месо, кюфтенца и т. н. Веднъж-дваж седмично месото се сменя от риба. Тези съвети ще помогнат детето да се предпази от рахит или да се излекува изцяло.


По показание профилактично се назначава допълнително витамин D.

Прогнозата на рахита и остеомалацията е добра и благоприятна.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.