All for Joomla All for Webmasters
В съвременните ни представи за психоемоционален статус все повече се налага понятието социален адаптационен синдром. Особено изразен е той в т.нар. градивни периоди от живота на човека, свързани с интензивен растеж и съзряване. Такъв е периода на детството – кърмаческа възраст, възраст на първичното издължаване 5-8 год. и пубертетния период. Тогава твърде лесно настъпва психосоматизиране на всички функционални проблеми, изявяващи се с различни нарушения на поведението на детето и респективно на съня му.

 

Макар и по-рядко, нарушенията на съня могат да бъдат израз на органична патология като следствие на остри и хронични заболявания,реакции на медикаментозно лечение, както и на метаболитни /в повечето случаи генетично обусловени/ заболявания.Това изисква от лекаря задълбочени познания не само по конкретната патология, но и в областта на физиологията и етапите на психоемоционално развитие на детето, с оглед прецизиране на диагнозата.
Лечението на тези на пръв поглед безобидни, физиологични нарушения е наложително, тъй като детето представлява един развиващ се организъм, който трябва да бъде поставен в оптимална за изявите си среда. Всеизвестно е, че нивата на соматотропния, тиреорилизинг хормони са в пряка зависимост от фазите и дълбочината на съня.
Ето защо основна задача на семейството и лекаря е да подсигури нормална продължителност на съня при дететото в зависимост от възрастта му :
 
  • кърмаче – 14-17 часа; 1-3 год –12-14 часа/задължителен следобеден сън/;
  • 3-5 год – 12 часа / 1-2 часа следобедна почивка/;
  • 6-10 год. – 9-10 часа сън.
  • Безсънието не е страдание с остро протичане и за постигане на крайната цел често е необходимо да се изписват и медикаменти за терена, като най-честите от тях са: Causticum, Medorrhinum, Phosphorus, Silicea и Tuberculinum.
    При правилна, добре подбрана хомепатична терапия,при нормализиран дневен режим и рацион на детето, педиатъра – хомеопат може да преодолее това неприятно и за децата и за родителите страдание и да подсигури на малките си пациенти пълноценен и здрав сън – жизнено необходим им за хармонично физическо развитие и нервно-психично съзряване.

    Заедно в Кухнята

    Детски Кът

    Здраве

     

    © © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.