All for Joomla All for Webmasters
Често срещан проблем, който се оказва истинско предизвикателство за много родители, е подмокрянето не децата през нощта. Честният анализ обаче ще ни накара да заключим, че нощното подмокряне се оказва по-стресиращо за самите деца, отколкото за техните родители. Мама и татко смятат, че децата просто ги мързи да отидат до тоалетната и започват да им викат, обиждат и нерядко - да ги наказват физически..

Нощното подмокряне може да настъпи в резултат на заболяване (инфекция на пикочния канал, диабет, смущения в нервната система) едва при 1% от всички подмокрящи се деца. Ето и някои други причини:

1. Постепенното съзряване на централната нервна система. Централната нервна система представлява основният фактор за задържането на урината. През деня детето може и да успява да контролира своите естествени нужди, но с настъпването на нощта този процес е значително по-трудно контролируем. За почти всички деца подмокрянето се оправя от самосебе си със съзряването на нервната система.

2. Малък пикочен мехур. Нормалният пикочен мехур позволява на едно шестгодишно дете да задържи около 240 гр. урина. Ако неговият (нейният) пикочен мехур не поддържа този капацитет, това може да съдейства за подмокряне. За щастие на около 50% от тези деца може да се помогне бързо с медикаменти след консултация с педиатър.

3. Трудно събуждане, когато е пълен пикочният мехур. Независимо дали са склонни към подмокряне или не, има деца, които се събуждат много по-трудно и буквално "проспиват" ходенето до тоалетна. Всъщност много родители без да разбират, сами съдействат за подмокрянето, като в желанието си да "се справят с проблема" събуждат детето през нощта, за да се изпишка. Дори и детето да е заспало, те пак го слагат на гърнето. След като веднъж се е установила подобна рутина, по някое време на нощта, детето започва да сънува, че е дошло време за "пиш" и се изпуска в леглото. Добре е в този случай родителите да престанат да будят детето, дори и подмокрянето да продължи още за известен период от време.

4. Семейна история на подмокряне. Този фактор също не е за пренебрегване - ако И ДВАМАТА РОДИТЕЛИ са имали проблем с подмокряне през нощта, детето им има над 75% склонност към енуреза.

5. Емоционални причини и привличане на внимание. Драматични промени в живота на детето също могат да съдействат за появата на енуреза - постъпване в детска градина, поява на ново братче/сестриче, загуба на близък или гледането на филми с насилие. Психологичните фактори са всъщност едни от най-често срещаните.

Стъпки за справяне с енурезата:

1. Преди всичко осъзнай корена на проблема - дали е привличане на внимание, психологически стрес или е просто наличието на медицински проблеми? Дали е оказването на твърде голям натиск от твоя страна? Запомни: Нощното напикаване не е признак на слаб характер или непокорство и не следва да се третира с наказание! Освен това е известно, че за по-голямата част от случаите на енуреза, тя отшумява от самосебе си.

2. Насърчавай приемането на течности по време на деня и ги ограничавай два часа преди лягане. Пред лягане не му давай повече вода от 30-60 грама.

3. Нека детето да отиде до тоалетна преди лягане.

4. Насърчавай детето да участва в процеса на изчистването (не като форма на наказание, а просто като апел към поемане на отговорност).

5. Погрижи се да сложиш пластмасово или найлоново покритие върху дюшека.

6. Насърчавай детето всеки път, когато се събуди сухо.

7. Избягвай негативните забележки.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.