All for Joomla All for Webmasters
Когато умеем да се владеем и сме спокойни, успяваме да обясним на детето защо то трябва да бъде лишено понякога от внимание, любима вещ или лакомство. Друг път обаче ситуацията става напечена и ни се ще да „го поставим на мястото му" с един крясък и шамар - грешка, която не бива да си позволяваме. Детето вярва, че

то е специално в света, в който живее

Всичко наоколо му се вижда незначително, ако не са засегнати неговите сериозни проблеми, като например желанието да има шоколадово яйце на секундата или майка му да му отделя цялото си време, за да си играят.  Егоизмът му е особено засилен спрямо родителите. Те трябва да изпълняват желанията му, в противен случай не го обичат достатъчно.

Един от кризисните моменти е, когато детето стане батко или кака. Вниманието, което се отделя към бебето, кара детето да се почувства излишно и пренебрегнато. Започва да си мисли, че мама и татко не го обичат като преди, че животът му никога няма да е същият и всичко е заради „тъпото бебе". Колкото и да се радва и да му е интересен

новият член на семейството

всеотдайната обич се поражда с времето, не веднага, особено ако детето е в ранна възраст и няма голяма разлика с бебчето.

Най-добрият начин да преодолеем душевната криза на детето е да го караме да се чувства съпричастно с отглеждането на бебето. Обяснявайте му, че и то е било като бебче-то, показвайте му как се сменят памперси и как се храни новороденото. Уверете го, че всичко е като преди, даже ще стане още по-хубаво, защото щом бебето порасне, ще може да си играят и да ви е много забавно на всички у дома.

Най-важното е да успеете да създадете у него загрижеността и отговорността към по-малкия човек. Така със сигурност ще успеете да изградите хармонични отношения и за в бъдеще. Недейте да игнорирате детето и да го гоните в другата стая да си играе само, защото сега имате ангажименти с бебето. Опитайте се то да не стане

жертва на след родилната ви депресия

Друг важен период, в който малкото трудно проявява разбиране, е когато то живее само с мама и в един момент тя си намери мъж. Детето е свикнало майка му да се раздава само за него и да отделя цялото си време, внимание и обич само за него. Фигурата на непознат мъж разваля идилията, изградена в света за двама - „аз и мама". То не разбира потребността на майка си да има мъж и подкрепа до себе си. Тя трябва да е само за него, иначе е лоша - другите майки не ходят при чужди мъже. Тази тенденция и консервативно разбиране е особено засилена тук в България, за разлика от западните страни, където обществото вече е възприело хората да имат по няколко брака и родителите успяват да запазят независимостта си след раждането на децата им. Много жени правят

грешката да не допуснат мъжа

до себе си, защото не искат да наранят детенцето си.

Не забравяйте, че децата порастват за един миг и когато то поеме по своя път, тогава вие ще останете сами и ще съжалявате.

Капризите на малкото могат да бъдат преодолени с много разговори и опити да сприятелите детето с любимия. Иска се време и търпение, но резултатът почти винаги е положителен, особено ако новата ви половинка подходи внимателно и приятелски.

Детският егоизъм се проявява в различни форми, но положителното е, че родителите могат да се справят с него, ако не угаждат за всичко на мъника.

Във всеки момент от израстването на малкия човек той трябва да знае, че светът не се върти около него и освен със себе си, трябва да се съобразява и с желанията на околните. Дори сега да се муси, след време ще ви бъде благодарно, че сте го направили добър човек.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.