All for Joomla All for Webmasters
Резултатът от него е само повърхностен и мимолетен, а в крайна сметка - негативен.

Родителите не винаги осъзнато шляпват детето. В повечето случаи това става, когато изгубят търпение или изпаднат в отчаяние. Понякога те могат да ударят детето само затова, че няколко пъти са му повторили, че това не трябва да се прави, а детето сякаш не ги е чуло.

“Всички родители знаят колко досадно и обидно е, когато децата не те слушат, но изходът от положението не е насилието”, твърди екип от специалисти.

 “Като правило децата, които често са удряни от своите родители в качеството на възпитателен метод, започват да лъжат, в тях се развива детска агресивност, злоба и други отклонения от социалното им поведение. Тези деца не са в състояние да направят така необходимата и важна разлика между “доброто и лошото”, те по-често в сравнение с другите се държат неправилно зад “гърба” на родителите си.

Следователно едва ли този метод на възпитание може да се определи като ефективен”.
Специалистите предлагаме ви няколко алтернативни методи с далеч по-добри и трайни резултати:

1. Бъдете твърди и търпеливи - детето със сигурност ще ви чуе, ако говорите твърдо, но не с повишен тон.

2. Направете пауза - ако съобщите на детето си, че сега вие сте много сърдити и затова ще се върнете към този проблем по-късно, то в това няма нищо лошо. По-добре е да отложите за няколко минути разговора и да се успокоите, отколкото да приложите сила.

3. Учете децата си - вместо да наказвате детето за някаква постъпка, съобщете му, че не ви харесва, когато то прави дадени неща и го помолете те да не се повтарят. Ако все пак това се повтори, попитайте детето как да му помогнете да запомни, че това не трябва да се прави.

4. Бъдете позитивно настроени - например вместо репликата:”Колко пъти да ти казвам да си измиеш зъбите!”, използвайте ”Кажи ми, когато си готов със зъбите, защото и аз ще влизам в банята”.

5. Обяснявайте на детето, а не го заплашвайте - кратко обяснете на детето защо то трябва да се държи по този начин, а не по друг и какво може да стане, ако то не се държи правилно.

6. Стимулирайте детето – може да го постигнете с фрази като “Време е да си ходим. Побързай, искам да стигнем в къщи по-рано, защото...”

7. Бъдете гъвкави - ако детето ви попита нещо, бъдете гъвкави, опитайте се да намерите решение, което би удовлетворило и двамата.

8. Бъдете по-умните - ако някой от методите не се е оказал успешен, намерете друго решение на въпроса. Не е излишно да попитате детето как да му помогнете. Този въпрос непременно ще предизвика положителни чувства у него.

9. Сдържайте своята злоба - ако се отнасяте със злоба към детето си , ще го научите и то да постъпва така със своите деца, а и с всички около него.

 

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.