All for Joomla All for Webmasters

9 от 10 души, които ежедневно прекарват много часове пред компютъра, имат проблеми с очите

Най-общите признаци на заболяванията, придобити в резултат на тази работа са зрително напрежение, влошаване на зрението, повишено сълзене или сухота в очите и късогледство, съобщават американски офталмолози.
Визуалните проблеми могат да доведат и до физически като главоболие

или болки в раменете и врата.

Радиацията, излъчваща се от екрана на компютъра, няма никакво отношение към тези признаци, въпреки че това е известен мит за вредата от компютъра, заявява доктор Джефри Уивър, директор на клиничната група “Брейнърд” (Brainerd) в Минесота (САЩ).

Според него вредните ефекти на ултравиолетовата радиация от излъчването на монитора са минимални, но многото часове пред компютъра нанасят съществена вреда на зрението.

Офталмолозите препоръчват при работа с компютър да се правят кратки паузи, а на всеки два часа – поне 10 минути почивка, препоръчително свързана с раздвижване. Паузите могат да продължават 1-2 минути и през тях трябва да фиксирате зрението си върху някакъв отдалечен обект - това ще ви помогне да освежите фокусирането.

Интензивността на яркост на монитора трябва да бъде регулирана за удобство на очите. Доктор Уивър смята, че в повечето офиси се наблюдава негативната тенденция към прекомерно увеличаване на яркостта. Текстовете задължително трябва да се четат лесно, следователно от голямо значение е и контрастът.

Специалистите съветват и да се минимизира яркостта на отделните “икони”, защото всички източници на ярка светлина трябва да бъдат отстранени от периферното зрение.

Сухотата в очите е проблем, който възниква при работа в офисите, които обикновено представляват затворена среда с недостатъчно влажен въздух. В тези условия при четенето на документи очите мигат по-малко и това способства за тяхната бърза умора.

Ако очите ви се уморяват по време на работа
(10 прости упражнения)
1. “Пеперуда”. Мигайте често с мигли. Пред монитора не мигаме често с очи, а това вреди на нашето зрение.

2. “Нагоре-надолу”. Задръжте главата в изправено положение и гледайте право пред себе си. Бавно вдигнете поглед към тавана, задръжте го за няколко секунди, после бавно го преместете към пода и също го задръжте. Главата трябва да остане неподвижна.

3. “Махало”. Главата е в изправено положение. Погледнете наляво, а после бавно преместете погледа надясно. Главата е неподвижна - работете само с очи. По време на упражнението наблюдавайте състоянието на мускулите на очните ябълки - те не трябва да се пренапрягат.

4. “Осморка”. Гледайте пред себе си и мислено си представете хоризонтална осморка (или знака за безкрайност) с максимален размер и плавно я опишете с очи. Повторете упражнението няколко пъти в едната посока, а после в другата. След това започнете да мигате по-често.

5. “Циферблат”. Представетете си голям циферблат със златист цвят. Учените смятат, че именно този цвят способства за възстановяването на очите. Правете кръгови движения с очните ябълки, като се стремите да запазите главата неподвижна.

6. “Молив”. Вземете молив в дясната ръка и я изпънете, като издигнете молива на нивото на очите. Гледайте върха на молива и бавно движете ръката наляво и надясно, като следите предмета с поглед.

7. “Прекрасното далеч”. Приближете се до прозореца и погледнете в далечината, после върха на носа си. Този преход тренира очния мускул. Повторете упражнението няколко пъти.

8. “С широко затворени очи”. Затворете очи и се опитайте да опишете с тях въображаем кръг, след това хоризонтална осморка, а след това кръст.
9. “Жмичка”. Няколко пъти силно присвийте очи, а после ги затворете и постойте така 20-30 секунди.

10. “Масаж”. На нашите уши се намират огромен брой точки, чрез които може да се въздейства на един или друг орган. По този начин като стимулираме долната месеста част на ухото, непосредствено влияем на зрението.

 

За да се избегне това, задължително няколко пъти дневно трябва да се прекъсва работата с екрана на компютъра или четенето и да се прави специална гимнастика за очите, като по този начин се тренират не само мускулите, но целия организъм.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.