All for Joomla All for Webmasters

Чудотворната билка ленено семе е позната от древни времена. Лененото семе подпомага обмяната на веществата, действа пречистващо и лекува множество болежки.
 
Заради богатото си съдържание на фибри, мастни киселини и витамини, лененото семе е една от най-предпочитаните добавки в режима на спортистите, любителите на здравословното хранене и хората с проблеми на стомашно-чревния тракт.

На кои свои качества лененото семе дължи славата си като чудотворна билка?
 
Лененото семе е едно от най-старите култивирани култури, познати на човечеството. То е плод на едногодишното тревисто растение лен, което отглеждано при висока температура се превръща в незаменимо природно лекарство. Ленът цъфти през юни със сини или бели цветове, а в зависимост от климатичните условия, ленените семената му варират по размер, форма и цвят (бели, жълти, червени и черни).
 

Какво не знаеш за историята на лененото семе?
 
Археологически и исторически данни показват, че лененото семе е било на особена почит сред древните цивилизации. В Древен Вавилон го прилагали с лечебни цели, при египтяните се използвало в погребенията, през 650 г. пр. Хр бащата на медицината Хипократ, го препоръчвал за облекчаване на стомашни болки, а гръцкият философ Теофраст - като лекарство против кашлица.

През VIII в. франкският крал Карл Велики бива толкова впечатлен от лечебните свойства на растението, че издава наредба народът да консумира ленено семе за съхранение на здравето си (както и специални правила за употребата му). Днес лененото семе продължава да се отглежда в големи количества в Индия, а в търговската мрежа може да бъде намерено или като добавка в състава на определени храни или в суров вид като добавка към ежедневния хранителен режим.
 
Какво съдържа лененото семе?
 
Лечебните свойства на лененото семе се дължат на три ключови съставки – Омега - 3 мастни киселини (регулиращи имунитета и подобряващи редица биохимични процеси в организма), лигнани (естрогени с антиоксидантно действие, регулиращи хормоналното равновесие и увеличаващи производството на хормони в организма) и фибри (благоприятни за храносмилането и отделителната система, засищане на глада).

Лененото семе съдържа още близо 20% белтъчини, 30% въглехидрати и над 40 % мазнини. Освен на Омега – 3, то е богато на Омега – 6 (линолова киселина) и Омега – 9 (олеинова киселина) мастни киселини, които са източник на магнезий, цинк, витамини от В група, витамин Е и витамин А. В състава му влизат известно количество глецериди и фосфати и малко количество отровен глюкоцид, който причинява смърт при животните, опитали ленено семе. 

Лечебни свойства на лененото семе
 
Лененото семе е сладко на вкус, мазно и със слаба миризма. То има загряващ ефект заради леко пикантните си качества, действа укрепващо и засищащо. Лененото семе има свойствата на афродизиак, тъй като повишава сексуалното желание. Приемано в малки количества, то регулира отделителната система (спомага за уриниране, действа разхлабващо при запек), подобрява перисталтиката на червата и намалява подутините при отоци, а в по-големи – помага при лечение на проказа, проблеми на възпроизведителната система и на зрението.

Лененото семе извлича токсините от организма, абсорбира течностите и действа благотворно при дихателни проблеми. Помага при главоболие, безсъние, зачервяване на очите и дори болка в ушите. Съдейства при лечението на рак на яйчниците, белите дробове и кожата, а при диабетиците нормализира нивото на кръвната захар. Ефикасно при диета, спазване на определен хранителен режим и активен спорт. Благоприятните свойства на лененото семе се увеличават, ако се смеси с малко мед, сладко от плодове или шипков мармалад.

Ленено семе не е добре да се приема при остри чревни заболявания, при кожни болести и при някои видове алергия. При някои хора то предизвиква обриви, колики и гадене. Не се препоръчва консумирането на ленено семе или лигнани по време на бременност, тъй като може да бъде засегното развитието на репродуктивната система или здравето на плода (консултацията със специалист е задължителна)
 


Как се приема лененото семе?
 
Ленено семе в натурален вид можеш да откриеш в аптеките и в магазините (много често на щандовете за диабетици). Продава се също и ленено масло, но имай предвид, че то е без никакви фибри и с много малко лигнани – като цяло, лененото семе е по-полезно.

Най-добре е лененото семе да се приема смляно (за да има ефект, обвивката му трябва да бъде счупена) – в натурален вид (по една лъжичка около час преди хранене) или примесено с кисело мляко. Може да се използва за поръсване на салата.

 

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.