All for Joomla All for Webmasters

Коприва
Urtica Dioica

Описание:
Многогодишно тревисто растение, високо до 150 см, с дълго пълзящо коренище. Стъблото е четириръбесто, изправено, вдървено в основата. Листата са срещуположни, продълговати, сърцевидни. Цялото растение е покрито с парливи власинки. Цветовете са еднополови, дребни, жълтозелени. Цъфти от май до септември.
Разпространение:
Широкоразпространено растение из цялата страна
Употребяема част:
С лечебна цел се използват листата и коренищата. Листата се събират от май до септември, а коренищата от септември до ноември. Стъблата се окосяват и листата се обират, докато растението е още свежо. Коренищата се изчистват от пръст и тънки коренчета и се измиват веднага.
Лечебно действие:
Листата притежават кръвоспиращо, диуретично, противоревматично действие; влияят благотворно върху обмяната на веществата, намаляват кръвната захар. Това действие се дължи на витамините, солите на желязото и други съединения.
Приложения:
• при анемии, храносмилателни смущения с диария, кръвотечение от носа
• при обилна менструация, хемороиди, захарна болест, хроничен бронхит, ревматизъм
• при бъбречни заболявания като диуретично средство, при маточни кръвотечения
• външно: при отоци, натъртвания, косопад
• Пресният сок от растението и стритите пресни листа са използвани още от древната медицина като кръвоспиращо средство при кръвоизливи от носа, червата, при маточни, бъбречни, чернодробни кръвоизлизиви. Експериментално не е потвърдена способността на копривата да ускорява съсирваемостта на кръвта, но е доказано съдосвиващото й действие и тонизиращото й действие върху матката. Този факт подкрепя целесъобразността на употребата на растението при маточни кръвотечения.
• В българската народна медицина копривата се използва при ревматизъм, ускорено сърцебиене, виене на свят, главоболие, епилепсия, хистерия, кашлица, задух, водянка, жълтеница, при копривна треска, захарен диабет, диария.

Външно приложение: Прясна коприва се препоръчва за парене при ревматизъм и ставни болки, за бани при кожни обриви, за налагане на лапи при възпалени лимфни жлези, при подсичане, нараняване, отоци. Пресни листа, киснати 20 дни в маслиново масло (1:10) се употребяват за мазане на рани, изгаряния, натъртвания. Отвара от корените с оцет и вода (1:10:5) и варени 5 минути, се използва за фрикции против пърхот и за растеж на косата.
Сухите листа от коприва се използват под формата на запарка при дневна доза 4 чаени лъжички листа на 250 г вряща вода. Запарката се използва и външно.
При косопад се приготвя отвара от 100 г листа, които се варят 30 мин в 1/2 л вода и 1/2 л оцет. С отварата се намокрят корените на космите или се измива косата вечер преди лягане.
Вътрешно приложение: 2 суп.л. листа се слагат в 500 мл вода. Ври 5 мин. Пие се по 100 мл преди ядене, 4 пъти дневно. Семената заедно с връхните части се препоръчват при захарен диабет (2 суп.л. в 1 кофичка кисело мляко, изяжда се на три пъти след ядене). За усилване на сърдечния мускул се прилагат корените (по 1 суп.л. корени от коприва и кръвен здравец се слагат в 600 мл вода; ври 10 минути; изпива се на 4 пъти през деня преди ядене; добавя се и мед)
Внимание! При бране копривата предизвиква възпаление на кожата!

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.