All for Joomla All for Webmasters
КАК ДА ДАВАМЕ ДРУГИ ХРАНИ ДОКАТО КЪРМЕНЕТО ПРОДЪЛЖАВА. 6-8 месеца: Опознаване на храните/започване на самостоятелното хранене

 

В началото се започва просто с насърчаване на кърмачето да опитва нови храни. Готовността на всяко дете настъпва по различно време. Някои бебета на 6 месеца са по-ентусиазирани от други да приемат нови храни различни от майчиното мляко. Не се безпокойте, ако в някои дни децата изплюват храната или предпочитат да си играят с нея, защото са получили необходимата хранителна стойност от кърмата. Ако децата отказват храна трябва да бъдат насърчени да опитват различни на вкус и състав храни. Честото кърмене доставя почти цялата необходима енергия на детето между 6 и 8 месец, така че ако децата проявяват малък интерес към други храни, но продължават да бъдат кърмени интензивно, то не е необходимо да се притесняваме. От 6 месец двете ключови съставки, от които бебета най-много се нуждаят и които не могат напълно да бъдат осигурени от майчиното мляко са желязо и цинк. Затова е необходимо да се включи в менюто на детето червено месо, добавки, както и подходящи подсилващи храни.

 

На първо място бебетата се нуждаят от меки храни, тъй като все още не могат да дъвчат добре. Подходящи са различни видове пюрета, смляно месо, риба, яйца, варива, зеленчуци. Някои бебета се справят добре, ако им се дадат парчета нарязани сварени зеленчуци, които могат да смучат или отхапват като използват венците си.  Бебетата вече имат определен опит с храните, с които са се хранили техните майки и които те са приели чрез кърмата. Опитите показват, че бебето приема по-добре тези храни, които са присъствали в менюто на майка им.

 

 

9-11 месеца

 

Увеличаване на храната

 

Тъй като по-големите бебета се нуждаят от повече храна броят на храненията се увеличава на 3 или 4 пъти на ден с 1 или 2 леки закуски. Кърменето при поискване от детето трябва да продължи обаче би било добре да се установи режим на хранене. Новите храни трябва да бъдат разнообразни и питателни.

 

12-24 месеца: Приспособяване към модела на хранене на цялото семейство

 

Към 12 месец повечето деца са физически подготвени да се хранят с това, с което се хранят и останалите членове на семейството. Те винаги трябва да получават своя порция, тъй като все още не могат да се хранят толкова бързо, колкото възрастните. Храната на детето все още трябва да бъде смляна или нарязана на по-малки парчета.

 

 

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.