All for Joomla All for Webmasters
Кърменето предпазва детето от астма, но само ако майката не страда от болестта, откриха учени от САЩ. Те установили, че кърменето поне 4 месеца подпомага дихателните функции при деца на майки, които не страдат от астма.

Обратно, при децата на майки, страдащи от астма, не се наблюдавал протективен ефект, напротив - при някои деца се наблюдавали белодробни проблеми. Учените отбелязват, че това не означава, че жените-астматички не трябва да кърмят децата си, тъй като проучването е в началните си етапи и данните от него не са категорични.
Майчиното мляко винаги се е считало за най-добро, тъй като лесно се усвоява и доставя антитела, които предпазват новороденото от бактериални и вирусни инфекции. Д-р Тереза Гилбърт от University of Wisconsin-Madison искала да разбере дали кърменето повече от 4 дни подобрява функциите на белите дробове. Тя и колеги от Arizona Respiratory Center анализирали данни на 1,246 деца от раждането до напреднала възраст. От всички на 697 са били направени дихателни тестове на възраст между 11 и 16 години. При децата, кърмени от здрави майки, тестовете били с добри показатели, като обратно, децата, кърмени от болни майки имали по-лоши резултати.

Учените смятат, че кърмата може би съдържа някои фактори, които подпомагат растежа на белите дробове и може би продукцията на тези фактори е нарушена при жени, страдащи от астма. Авторите на проучването изследвали мишки, които са били родени от здрави мишки, но кърмени с мляко от мишки болни от астма. Новородените развили възпаление на дихателните пътища

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.