All for Joomla All for Webmasters

 

Кърмените бебета не се нуждаят от вода, макар при изкуствено хранените нещата да стоят по-различно. Кърмата съдържа достатъчно вода (всички нейни съставки са разтворени във вода), за да не ожаднява бебето ви дори при много горещо време. В крайна сметка, преди 100-200 години не е имало специални биберони, за да дават майките на децата си вода.

Проучвания, правени в страни с горещ тропичен климат показват, че бебетата, които са изцяло на кърма, се обезводняват по-рядко от бебета, които са кърмени и пият допълнително вода и/или сокове.

 

Адаптираните млека съдържат по-високи концентрации от минерали и соли, и на бъбреците е необходима вода, за да могат да изхвърлят излишъка от организма на бебето. При кърмените бебета водата не само не е необходима, но може и да намали желанието на бебето да суче, тъй като стомахчето му е пълно с вода. Затова у нас често се появяват проблеми с кърменето, особено след като към водата се добави и даването на плодови сокове от 40-60 ден. Бебетата се засищат и не поемат достатъчно кърма, започват да наддават по-малко или изобщо спират да наддават.

Водата трябва да се избягва и по още една причина – малките бебета се объркват, когато трябва да сучат по два различни начина – от гърдата и от биберон. Движенията на челюстта и езика са различни. Може бебето да отхвърли шишето, защото е свикнало да суче от гърдата; или да предпочете да пие само от него, защото му е по-лесно. Вторият случай е много по-често срещан. Бебе, което е жадно, може да задоволи жаждата си, като суче по-често за по-кратко. Така то поема по-воднистото мляко в началото на храненето, без да стига до богатия на мазнини и витамини “десерт”. Кърмените бебета сами знаят, как да утолят жаждата си и могат да преценят, колко кърма и колко често им е необходима.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.