All for Joomla All for Webmasters

 

И майката, и бебето имат полза от незабавния контакт след раждане.

Вземете предвид следните факти, установени при проучване на първите 1-2 часа след раждането:

  • Проучванията показват, че бебетата, които имат контакт с майката и кърмене веднага след раждабето, засукват и поемат гърдата по-добре и сучат по-ефикасно от бебетата, които са били отделени от майките си през първите часове след раждането.
  • бебе не позволява гърдите да се препълнят.

 

  • Това е времето, през което бебето е “нащрек”, време на тихо будуване, което е най-добре за взаимодействие с майката. Очите му са широко отворени, то гледа внимателно, търси вашите очи и, разбира се, гърдата.
  • Филмите, направени по време на раждане, показват, че бебетата, сложени веднага след раждането върху корема на майката, правят движения, подобни на пълзене, в търсене на гърдата. Те намират целта си лесно и бързо, често с минимална помощ.

Обръщайте внимание на бебето си през тези ценни моменти. Нека то да чуе гласовете на родителите си, които се е научило да разпознава още в утробата. Притеглете бебето си върху себе си, корем върху корем, бузката му да е до гърдата ви, в контакт кожа-до-кожа. Завийте бебето, и вашата топлина ще го топли и поддържа телесната му температура по-добре от каквото и да било креватче.

Засукване и сукане

Когато бебето лежи върху корема ви, подайте му гърдата. Отпуснете се и се наслаждавайте на момента. Научете бебето да засуква, “запознайте” го с гърдата. Имайте предвид, че тази първа среща не е времето да се упражнявате в правилно поставяне на гърдата или да се тревожите за каквото и да бил друго. Това е времето, през което бебето ще открие, от къде ще идва храната му, не е време да се напълни стомахчето му.

Новородените бебета може отначало да ближат гърдата. Когато засучат, те сукват няколко пъти, почиват си, после може пак да ближат зърното или отново да сучат леко. Това е обичайният начин на сукане през първите няколко часа, а понякога – и през първите дни, сукане на неравни интервали, с почивки между тях.

Сукането е полезно за новороденото. Плачът не е. Сукането успокоява напрежението, образувало се по време на стресиращото раждане. То е познато действие (бебето се е упражнявало още в утробата да суче) в познато обкръжение (гласът на майката, биенето на сърцето й, всички шумове, с които бебето е свикнало), и затова помага на бебето да се приспособи към новата среда. Макар да имате малко или още никаква кърма, бебето получава коластра, която му осигурява защита от бактериите и инфекциите и има разхлабващо действие, което помага за отделянето на мекониума (първите изпражнения след раждането).

Сукането веднага след раждането е полезно и за майката. Стимулацията на гърдите предизвиква производството на окситоцин, който помага за свиването на матката. Това помага за контрол върху кръвотечението след раждане и за по-бързото възстановяване формата на матката от бреди бременността. Честото кърмене през първите часове и дни след раждането ще помогне и за по-бързото потичане на кърмата. Всъщност майки, които са заедно с бебетата си след раждането и кърмят на поискване, денонощно, споделят, че не са усетили типичното препълване и болезнено подуване на препълнените с кърма гърди. Причината е, че често сучещото бебе не позволява гърдите да се препълнят.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.