All for Joomla All for Webmasters

 

Такива може да има от страна на детето и от страна на млечната жлеза. Трудно захващат гърдата новородените, които имат цепка на горната устна и небцето. Ако въпреки всички усилия и помощта ,на акушерката бебето и е успее да захване гърдата, майката следва да изцежда млякото и да го дава на детето с лъжичка или биберон. Не могат да сучат и някои увредени при .раждането деца. И за тях се налага хранене с изцедена кърма, докато сукателният рефлекс се възвърне.



Рагадите (разраляването на млечните зърна)' създават затруднения при кърменето, тъй като сученето причинява силна . болка на майката. Такива рагади не биха се посвили, ако за млечните зърна са полагани грижи по.време на бременността. Ако все пак се появят, в никакъв случай не прекратявайте кърменето. Прекратяването ла кърменето крие две опасности — да се отбие бебето и жлезата да нагнои вследствие задръжката на мляко. Опитайте и ще се уверите, че кърменето е болезнено само в първата минута, а след това болката стихва, така че можете да продължите да кърмите. В случай че болката е много силна, лекарят може да ви предпише средство за мазане на зърното. Не забравяйте обаче преди кърмене да измивате мазилото, защото то може да съдържа вредни за бебето вещества. Кървенето на рагадите няма да навреди на бебето и не е причина да се откажете от кърменето.

Маститът (възпалението «а млечната жлеза) е вече сериозна пречка за кърмене. Възпалението обикновено е резултат на задръжка на мляко и на навлизане на инфекция от зърното по млечните каналчета. Маститът се проявява с втвърдиване на жлезата, оток, зачервяване и болезненост както при пипане, така и спонтанно. В по-тежките случаи може да има и повишена температура. За майката е трудно да прецени докъде втвърдяването на жлезата се дължи на задръжката на мляко и откъде започва маститът. Затова не допускайте задръжка на мляко в гърдите си. Появи ли се болка и повишена температура, лекарят трябва да прецени дали бебето може все още да суче от болезнената гърда. При явно нагнояване детето не бива да суче от болната жлеза, тъй като има опасност да погълне гноеродните причинители и у него да се развият опасни усложнения — тежка диария, пневмония и др. Затова при съмнение за /мастит се обърнете към лекар.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.