All for Joomla All for Webmasters
Досега говорихме за мускули и кости, видяхме, че се очертава лицето, поникват коси, теглихме и мерихме бебето. Седмият месец е времето на едно пробуждане, „зората на сетивата".
През последните години нарасна интересът към живота преди раждането. Създаването на различни апарати позволи да се проучат сетивните възприятия на плода.
Откритията, наблюденията при тези изследвания са изложени в много книги.
Тези открития наистина не ще учудят майките - те винаги са знаели, че очакваното от тях дете има сетива, че то реагира на шумовете, на музиката, на тяхното поведение, но тази увереност, не подкрепяна от науката, си оставаше женска област.

Как да не повярваш на една млада жена, която, попаднала в шумна дискотека, след известно време се почувствувала задължена да излезе „То толкова шаваше. . . Не аз се чувствувах зле, а то".



Според Франсоаз Лу може би приспивните песни се харесват на децата, защото „новороденото отново чува гласа, който е възприемало преди раждането. .. Това не е глас, който говори, който се обръща към някого съзнателно, това е глас отвън, който детето е чувало, преди да се роди.

Днес тези интуиции на майките, тези впечатления станаха научни твърдения.
Първото е - плодът чува. Изследователите не са единодушни за възрастта. За някои (между които японската школа) това е възрастта 5 месеца и половина, за други (повечето) е седмият месец.

Какво чува плодът преди раждането? Цяла гама от шумове и звуци. Човешки глас, но чий? За някои това е бащиният, за други майчиният глас.

Доктор Фейджуо, който се е специализирал в изследванията на слуха се колебае: преди раждането детето чува най-вече ниските тонове, следователно по-лесно чува гласа на баща си. Този изследовател минал също до заключението, че детето не само може да чува, но може и да разпознава - той избрал записана музикална фраза, изсвирена на фагот, следователно в ниските регистри, от „Петьо и вълкът” на Прокофиев.
Докторът констатирал, че детето не само е чувало този откъс, но го и разпознало след раждането си. То спирало да плаче, когато му пускали тази музика. Доктор Фейджуо направил същия опит с гласа на бащата. Някои бебета успели да разпознаят гласа след раждането си.
Изследванията продължават, вероятно ще достигнат и до други открития. 

Явно плодът чува различно от нас, шумовете достигат до него заглушени, филтрирани от водната среда, в която той е потопен. Освен това той е заобиколен от звучаща среда - сърцето на майката, шумовете на нейните вътрешности, означавани със странната дума куркане, и също така шума от неговата собствена пъпна връв.

Как научаваме, че детето чува?

Посредством слушалката, чрез поставените на корема ръце, чрез ехографа. Наблюдава се, че при възпроизвеждането посочените различни шумове и според случая сърцето на бебето бие по-силно, детето подскача, раздвижва се, променя положението си. В някои родилни домове, за да успокоят недоносените и да ги ободрят, им пускат да слушат записани и засилени сърдечните удари на тяхната майка. Разпознавайки този шум, бебето се успокоява.

Трудно е да се повярва, че плодът може да възприеме зрително впечатление.
Но ето какво съобщава доктор Бразелтон: ако след като главата на детето се засече от ехографа, върху корема на майката се насочи силна светлина, то подскача.
Преди да се роди детето, и други негови сетива се упражняват, така например вкусът. „Един английски акушер гинеколог бил извънредно учуден от миризмата на къри, която се излъчвала от едно индийско бебе при раждането му.
Дали пък околоплодната течност няма вкус"?

Детето смуче палеца си. Доста новородени пристигат на белия свят с раздразнен от смученето палец.

На седем месеца плодът тежи 1700 грама и е дълъг 40 сантиметра. Ако се роди, той ще има големи шансове да оцелее, но понякога това е съпроводено с проблеми.

На тази възраст детето наистина е жизнеспособно и много недоносени доказват това, но то е още крехко - не му стига тегло и особено му липсва необходимата зрелост, за да се пригоди лесно и бързо към външния свят. Тази зрелост то ще придобие през следващите два месеца.

Колкото повече се приближава към времето за раждане, толкова повече то е готово за новия си живот.

Ето защо погрешно някои все още смятат, че преждевременното раждане в седмия месец било по-добра прогноза за детето, отколкото да се роди на 8 месеца.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.