All for Joomla All for Webmasters

Шестият месец е действително месецът на движението, сякаш бебето упражнява своята сила. В различни периоди от денонощието то прави средно от 20 до 60 движения за половин час с ръце, крака, извива горната част на тялото си и т. н.
Повечето бебета, изглежда, най-много се движат вечер, когато майката си почива. Спокойните извършват под 20 движения на 1/2 час. Други, по-неспокойни, се движат повече. Но понастоящем нищо не дава възможност да се установи връзка между честотата на движенията преди раждането и „характера" на детето след раждането.

„Немирният" плод не ще бъде непременно „нервно дете".

Честотата на движенията се мени в зависимост от напредването на бременността. Тя е по-висока между 22-та и 38-та седмица, има склонност да намалява от 2-та до 4-та седмица преди раждането - отчасти защото детето разполага с по-малко място. Честотата на движенията се променя също в зависимост от физическото състояние на майката. Тя отчетливо намалява, когато майката има температура, влияе се също така и от психическото й състояние. Констатирано е, че силно вълнение, което води до внезапно отделяне на хормони, веднага предизвиква реакция на плода.



Има ли смисъл да се изучават движенията на детето?

Да, добиваме представа за жизнеспособността му: активните движения успокояват, всяко отчетливо и продължително забавяне може да ни разтревожи. Толкова повече едно пълно спиране на движенията за 24-48 часа налага консултация с лекар.

Отскоро наблюдението на движенията се използува, за да се определи влиянието на пушенето и пиенето. Изглежда, че употребата на големи количества тютюн и алкохол от майката възбужда детето и ускорява сърдечните му удари.

Мозъкът също продължава да се развива, по-точно да става по-сложен. Лицето се оформя, клепачите ясно се виждат, носът е по-добре очертан, ушите - по-големи, вратът - по-свободен, по-изтеглен.

Детето спи и се събужда.
Но как се разбира, че плодът спи или е буден?
Именно като се следят движенията и след това се сверяват с държането на детето по време на ехографски преглед.

Според наблюденията на Т. Б. Бразелтон плодът спи по два начина - дълбок и лек сън. При дълбок сън той е неподвижен. При лек сън цялото тяло не се движи, но от време на време ръцете и краката трепват, както и диафрагмата. При тези, малко внезапни и случайни движения на майката й се струва, че детето хълца.
Това явление, което се появява през шестия месец, в началото тревожи бъдещата майка.

На ехографския екран се вижда, че когато детето спи (то спи от 16 до 20 часа на ден), то вече е в положението, което ще заеме в своето кошче - с брадичка, опряна на, гърдите, или с глава, отметната назад.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.