All for Joomla All for Webmasters
Грипът в опасен за всички. Към рисковите групи до неотдавна се отнасяха децата и възрастните. Сега към тях се прибави и трета категория – бременните

Отначало учените ги занимавал чисто теоретичен въпрос: къде изчезва и къде се съхранява грипният вирус в периода между епидемиите?
Може ли причинителят на това заболяване да формира в организма скрита форма на инфекциозния процес, очаквайки да настъпи звездният му час?

Експериментален биологичен материал станали заразени с грипен вирус мишки. Резултатите се оказали зашеметяващи: коварният вирус се съхранявал в организма на преболедувалите животни З месеца след заразяването им.
Но главната находка тепърва чакала изследователите, когато при прекаралите грип мишки-самки започнало да се появява потомство. При някои от родилите се малки мишлета грипният вирус бил открит в белите дробове, бъбреците, далака, черния дроб и дори в главния мозък.
Отначало инфектираното потомство по нищо не се различавало от своите здрави връстници. Но минали 3-4 седмици и при някои животни първо незначително, а после все по-забележимо започнали да се появяват признаци на изоставане в ръста и теглото. Към нарастващото изтощение скоро се присъединила нарушената координация на движенията. Между втория и третия месец мишлетата умирали.

Година след края на лабораторните експерименти изследователите наблюдавали подобно нещо в една детска болница. С някои "родени с грип" деца ставало същото, както и с лабораторните животни: в течение на първата година от живота им при тях се развивала дистрофия, възниквали тежки, бавно прогресиращи поражения на централната нервна система.

Уви, лекарите не успели да ги спасят.

Резултатите от изследването не оставяли съмнение: и децата, и експерименталните животни станали жертва на бавна инфекция, нямаща нищо общо с познатия на всеки остър грип. Новата форма на инфекциозното заболяване се отличавала с необичайно продължителен инкубационен период, бавно прогресиращо протичане, нетипични поражения на вътрешните органи. И неизбежен смъртен изход.
За щастие, случаите на вътреутробно предаване на грипния вирус се срещат рядко.

Но бъдещите майки не бива да се успокояват, защото на учените все още не е известно с каква вероятност става трагичното заразяване на плода.

В разгара на епидемиите се старайте да избягвате обществени места: по-малко гости, обществен транспорт, магазини...

Разхождайте се в уединени места. Ако се разболее по-голямото дете, го изпратете при баба му или близки хора.
Не допускайте преохлаждане, избягвайте физически и емоционални пренатоварвания: всичко това подкопава и без това отслабения по време на бременността имунитет.

Заедно в Кухнята

Детски Кът

Здраве

 

© © 2024 Перфектна Мама. Всички права запазени.